Audience Managment
Måndag den 3dje mars var det återigen samling på Buratino.
Kvällens gäst var Gay Ljungberg som har varit artist i många år och driver Gycklaren Magic Marketing. Under sin föreläsning förklarade hans syn på hur man skall tänka och behandla sin publik.
Det började dock som vanligt med att Martin och Leif pratade om vad som hänt och kommer att hända. Nästa klubbmöte är den 7de april och då är det ”Magiska klubben”. Vill du trolla så hör av dig på mail så vi kan sätta ihop ett program för våra medlemmar och besökare. Innan dess är det dessutom dags för Mellansvenska Mästerskapen i Sala den 8de mars.
Joe Labero har bjudit in några av våra medlemmar till sina shower. I Borås var det Benjamin Pettersson som var med på scenen och i Halmstad var det Felix Fallkvist. Alvin Hodzic trollade både i Kungsbacka och Uddevalla.
Sen fick vi även veta att Torbjörn Lindblad och Helena Ånestrand har varit på kongress i Northampton där Helena fick motta det prestigefyllda priset ”Stagemagician of the year” för sin akt. Något vi är väldigt stolta och glada över.
I maj är det två saker som händer. Först på klubbmötet den 5e maj får vi finbesök hela vägen från Australien. Sean Taylor som kommer och håller ett föredrag.
Bara några dagar senare är det den 10de maj och då är det ”Barnens dag” där Felix har fått erbjudande om att ha en spot och visa lite trolleri. Han har dock valt att ge den möjligheten till klubben om vi skulle vilja ha den för att göra lite reklam och visa upp oss så allmänheten får veta att vi existerar och kanske på så vis få in fler medlemmar och främjar magin som kultur för nästa generation.
Apropå nästa generation så hade vi denna dag besök utav Elliot som är en magi-intresserad kille som fick följa med sin morfar till GMK för att se om det är något som passar honom. Självklart är det kul när unga förmågor visar sitt intresse och familjen stödjer dem så pass mycket att de kör till medlemsmöten för att barnen skall få utvecklas i sitt intresse. Vi I GMK säger glatt välkommen Elliot.
Sen var det dags för huvudakten för ikväll. Gay Ljungberg.
Han började prata om sin bakgrund inom showbusiness och att även om man som honom gjort 3000 föreställningar som är likadana så finns det fortfarande något man kan lära sig inför föreställning nummer 3001.
Det kan vara saker som man kanske inte tänkt på förut som plötsligt dyker upp i huvudet och utvecklar en till en lite bättre artist eller saker som händer som man lär sig av. En gång hade säkringen gått under en föreställning men det störde inte Gay och hans kollega som drog fram sina ficklampor och improviserade lite tills dess att säkringen var bytt och showen kunde fortsätta.
Det är alltid bra att vara fler som samarbetar med att skapa en show. En regissör som kan ge riktlinjer till hur du skall stå eller uttala något kan göra stor skillnad i den färdiga produkten.
En manusförfattare som kan finslipa dina repliker och se att du inte säger för mycket eller för lite är mycket värdefullt. Samt folk som kan se och ge dig feedback är heller aldrig något att förkasta då de ser saker utifrån som man själv inte ser.
Varje föreställning har en start, en mitt och ett avslut. Ett tips från Gay är att lägga första minuten till att skapa ett osynligt kontrakt mellan dig som artist och publiken.
Låt dem få veta vad som gäller. Om du trollar för barn så kanske det är okej att barnen utbrister ”Jag såg vad du gjorde” när du gör ett move som inte är så magiskt men skall du vara i de finare salongerna så kanske samma kontrakt inte gäller.
Låt publiken vara en del av showen är Gays grundfilosofi. Tar du upp någon på scenen är det en levande varelse som skall behandlas med respekt. Fråga dem efter deras namn och kom ihåg det. Detta hjälper dig att bonda med publiken och att behöva fråga efter namnet på någon efter två minuter är brist på respekt gentemot den du tar upp.
Kom dessutom ihåg att om du tar upp någon så kommer publiken att identifiera sig med den du tar upp. Så behandlar du den personen respektlöst kommer detta smitta av sig i hur publiken uppfattar dig. Backa gärna lite på din status som huvudakt och låt gästen få göra något som du själv nyss misslyckats med då det höjer deras självkänsla istället för tvärtom att bara vara komiska inslag som folk skall skratta åt. Detta kommer att ge din publik glädjen och känslan att ”Den här artisten har respekt och självironi” vilket är omtyckt.
Publiken är faktiskt lika viktig som ditt manus och din rekvisita för tar du bort någon av dessa tre så har du inte en inarbetad show. Tar du bort manus får du improvisation, tar du bort din rekvisita blir det svårare att kunna göra tricken och tar du bort publiken är det bara träning.
Vi hann förstås med en smarrig fikapaus med mingel. Kaffe, the, saft, baguetter och Marios sockerkaka har blivit våra klassiker. Tack alla som hjälpte till i köket!
Sen fortsatte Gay med frågan ”Hur väljer man en bra publikassistent?” Istället för att välja den sexiga tjejen eller chefen på företaget så fundera över vad du behöver för roll. Är det en som kräver att personen skall ha mycket energi och vilja? Eller är det kanske viktigare med en som är på något annat sätt? Ta sedan din tid och titta på publiken genom din akt och bestäm vilka du tror fungerar bäst för det du vill göra och välj därefter.
Ett tips kan också vara att prata lite med publiken innan showen börjar och se vilka som har intresse i att vara med och hur dessa beter sig så du inte väljer en person som egentligen inte vågar då det kan resultera i en stel person eller en som avböjer att komma upp. Se även till att ditt manus är tydligt vad gäller dina instruktioner till medhjälparen så de inte missförstår på grund av att de blivit feltolkning av vad du sade.
Vill du ha dem på en viss plats så var tydlig. Säg inte bara ”Ställ dig där borta!” och peka utan kanske leda personen till rätt plats så de inte står två meter fel och råkar se vad du gör. Ju tydligare instruktioner desto lättare får du att agera med din frivilliga medhjälpare.
Hur lyckas man då hålla intresset i att göra samma show flera gånger? Man kanske spenderar både tid och pengar på att hitta ”det perfekta tricket” men det är inte enskilda trick som gör showen bra.
Istället för ”Vad” (för trick skall jag ha för att ge effekt) så kan man fundera över ”Hur” (ska jag kunna göra de trick jag har intressanta) och ”Varför” (vill jag göra detta) så du hittar din egen drivkraft till vad som gör det kul för dig att underhålla din publik.
I Gays fall var det ”Spänningen i vad som skall hända under mötet med publiken” som var hans ”Varför” då det ger glädje.
Han använder även detta tänk oavsett om det är en person som han visar något för eller om det är en större föreställning med 500 personer i publiken.
Om du vill läsa vidare i detta ämne har han samlat allt i sin utmärkta bok Audience Managment.
Gay nämnde också att ”Varje bra akt kan sammanfattas med ett ord eller en mening.” I detta fall är min sammanfattning: ”En intressant föreläsning om publikens roll och hur den bör behandlas.”
Det blev en lång härlig magikväll på klubben. Vi i GMK vill rikta ett stort tack till Gay Ljungberg för hans besök denna dag.