GMK 15 år 16 november 1957

posted in: Klubbmöte | 0

Göteborgs Magiska Klubb 15 år

Jubiléet firades 16 november med en magisk fest på Hantverksföreningens Restaurang i Göteborg, och c:a 90 personer hade mött upp. däribland 16 norska och 5 danska gäster.

Magini 1957
Magini

Presenter till GMK överlämnades från Svensk Magisk Cirkel genom Max Torello, från Magiske Cirkel Norge genom Henry Henriksen, från Den Magiske Ring Oslo genom Ivardo, från Magisk Cirkel Danmark genom Aage Rasmussen samt från Borås Magiska Cirkel genom El Wido. Dessutom gåvor från Terje Nordnes, Oslo, och Ernst Zandor. Stockholm.

Zay-Mé 1957
Zay-Mé

I kvällens program, som varade över tre timmar, deltog Terje Nordnes och Kai Andersen från Norge, Aage och Uffe Rasmussen från Danmark samt Harries, Magini, Zandor, Zay-Mé, Jean Cennard och Runini, den sist-nämnde med originell kinesisk akt.

Runini 1957
Runini

Arne Carpelan öppnade en liten egen avdelning med fint bordstrolleri.

Apparatutställare voro Harries, Norrköping och Aage Rasmussen, Köpenhamn.

Harries 1957
Harries

Radiointervju gjordes med Harries, Egonni och Aage Rasmussen, och sändes senare på kvällen i program 2.

Även televisionskameran var närvarande, vilket resulterade i ett trevligt inslag i TV-journalen den 26 november.

GMK:s fem grundare, Egon Norström. Ernst Sandh. Alf Eriksson. Per Peterson och Olof Peterson voro samtliga närvarande, och fingo mottaga särskilda hedersbetygelser.

Egonni och hans fru 1957
Egonni och hans fru

Vidare filmade klubbens egen fotograf festen i färg. Kanske vi får låna rullen till en SMC-träff någon gång?

GMK:s primus motor, Egonni, fick för sina värdefulla insatser mottaga ett flertal presenter av sina klubbkamrater, och blev också vederbörligen avhurrad. Så även kvällens damer, som genom Mr O’Kays trevliga allsångsvisa fingo en musikalisk hyllning.

Allt som allt en trevlig kväll. Synd bara att de uppträdandes prestationer inte kom helt till sin rätt, då scengolv och därtill hörande belysning saknades. Men det lovade Egonni att ordna till nästa träff!

Max Torello

Vi har hittat smalfilmen från mötet 1957 som vi digitaliserat och renoverat. Förmodligen filmat av Björn “Sir Price” Rodhe som arbetade som fotograf.

 

Ett extra stort tack till Thorbjörn “Conny Ray” Holmqvist och Staffan Nordmark som frikostigt sponsrade digitaliseringen.

 

GMK15_TK01

GMK15_TK02

GMK_15år

Texten är skriven av Max Torello och publicerades i Trollkarlen Nr 48 Vol XII 1957