Carl-Einar Häckner – Hedersmedlem i GMK

posted in: Föreställning | 0

Carl-Einar Häckner överraskades 24e juli efter sin sena föreställning på Liseberg och utsågs till hedersmedlem i Göteborgs Magiska Klubb. Styrelsen hade bjudit in medlemmarna i hemlighet att se föreställningen och efteråt samlades vi vid scenen och lämnade över utmärkelsen och blommor.

Carl-Einar Häckner - GMK hedersmedlem
Carl-Einar Häckner – GMK hedersmedlem

Carl-Einar blev medlem i GMK 1982 endast 12 år gammal och har satt upp en mängd magiska föreställningar samt medverkat på GMKs egna föreställningar på 90-talet. Liseberg har efter 20 år tyvärr planer på att inte fortsätta med varietén kommande år. GMK tackar Carl-Einar för dessa år på Liseberg och hoppas vi får se nya spännande magiska projekt.

 

Motiveringen lyder:
En artist och glädjespridare som trollbinder alla och tar med oss på en magisk resa. Carl-Einar värnar om varietén och har i 20 år förgyllt Liseberg med sitt unika konstnärskap.

Trofast medlem i Göteborgs Magiska Klubb sedan unga tonår och är idag en stor förebild för klubbens medlemmar med sina föreställningar och sin stora bredd inom magin.

Carl-Einar Häckner Hedersmedlem i GMK


Text: Leif Densloe Foto: Anders Ripa.

Alla bilder tagna av Anders Ripa nedan på Flickr:

P7242772.jpg